تاثیر ورزش در سالمندی
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاثیر ورزش بر عوارض سالمندی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به نقل از یک مجله معتبر آمریکایی (everydayhealth) مشکلات شایع دوران سالمندی از جمله درد مفاصل، کاهش بینایی، ضعف استخوان‌ها، اشکالات حافظه، از دست دادن توده عضلانی و غیره بسیار رایج است. به همین دلیل کارشناسان بر حفظ تعادل اندام به عنوان یکی از راه‌های مقابله با کاهش عوارض سالمندی تاکید می‌کنند.

در واقع محققان تایوانی دریافته‌اند که روزانه ۱۵ دقیقه ورزش، می‌تواند طول عمر را تا سه سال افزایش دهد. حتی مقادیر ناچیزی از فعالیت بدنی نقش موثری در افزایش طول عمر دارد و به همین دلیل است که برای کاهش عوارض سالمندی این ۸ ورزش پیشنهاد شده‌ است:

فواید ورزش در سالمندی

انواع تمرین در سالمندی و فواید آن

تمرینات پا برای پیشگیری از ورم

با افزایش سن، امکان بروز تورم در پاها افزایش می‌یابد. برای کاهش این دست از مشکلات بهتر است به بغل بخوابید و پای بالا را در هوا به صورت دایره‌وار بچرخانید. همچنین می‌‌توانید ایستاده بر روی نوک انگشتان خود بایستید و با این عمل گردش خون را در پاها افزایش دهید، شما می‌توانید با تمریات و ورزش‌های اصلاحی و درمانی این مشکل را برطرف کنید.

تمرینات وزنه برای پیشگیری از پوکی استخوان

شما می‌توانید برای مقابله با این بیماری، به مدت ۳۰ دقیقه و برای سه بار در هفته تمرینات وزنه‌‌برداری را انجام دهید. وزنه‌برداری علاوه بر تقویت عضلات شما سبب می‌شود که فشار وارده بر روی استخوان‌‌ها، آن‌ها را متراکم‌تر و محکم‌تر کند.

شنا برای بهبود آرتروز

افراد مبتلا به آرتروز می‌توانند با شنا کردن و انجام تمرین در آب گرم، شرایط خود را بهبود بخشند. شنا کردن، ریسک شکستگی را در این افراد کاهش می‌‌دهد. همچنین شنا کردن مزیت دیگری برای بهبود دردهای آرتروز و افزایش تحرک دارد.

راه رفتن برای محافظت در برابر زوال عقل

منظور از راه رفتن، انجام حرکات شدید مانند ماراتن و یا شرکت در مسابقات نیست. یک پیاده‌روی ساده حتی به مدت ۱۵ دقیقه و ۳ بار در هفته می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل در بزرگسالان را تا یک سوم کاهش دهد.

تای چی برای جلوگیری از سقوط

بر اساس اطلاعات به دست آمده از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، زمین خوردن از رایج ‌ترین عواملی است که منجر به مرگ افراد بالای ۶۵ سال بدون بیماری مزمن می‌‌شود. از هر سه زمین خوردن، یکی از آن‌ها در افراد مسن منجر به بروز دو میلیون مورد جراحت و بیست‌ هزار فوت در سال می‌‌شود. برای کنترل تعادل یکی از بهترین راه‌ها انجام تمرینات تای‌ چی است. تای‌ چی از یک سری از حرکات کششی نرم تشکیل شده است و این حرکات به صورت نرم به یکدیگر ربط دارند و تغییر می‌یابند. کل ایده تای‌ چی، تمرکز بر روی حرکات و تنفس است. محققان در دانشگاه کارولینای شمالی دریافته‌اند افراد مسنی که در تمرینات تای ‌چی، دو بار در هفته و برای هشت هفته شرکت می‌‌کنند، از تعادل و حال عمومی بهتری نسبت به سایر افراد برخوردار بوده‌اند.

بیشتر بخوانید؛ رابطه افزایش سن و چاقی

یوگا برای بهبود تناسب اندام و رفع یبوست

یوگا از حرکات نرم کششی، تنفس کنترلی و مدیتیشن تشکیل شده‌ است. این بدین معنی است که یوگا می‌تواند قدرت بدنی شما را افزایش دهد. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که یوگا، می‌تواند چربی بدن، فشار خون و اختلالات خواب را در شما کاهش دهد. یوگا تعادل شما را بهبود می‌بخشد و منجر به کاهش یبوست که یکی از مشکلات رایج افراد مسن است، می‌‌شود.

دویدن برای سر حال ماندن بعد از بیماری

اندکی دویدن پس از بیماری‌ها می‌تواند ریسک ابتلا به سندرم از دست دادن حافظه را کاهش دهد.

پیاده‌روی برای پیشگیری از جنون

سه مرتبه تمرین پیاده‌روی در هفته به میزان ۱۵ دقیقه، ریسک ابتلا به جنون در سالمندان را تا یک سوم کاهش می‌‌دهد. تحقیق دیگر نشان می‌دهد که راه رفتن به اندازه ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر در هفته، از کاهش حجم مغز جلوگیری می‌کند و ریسک ابتلا به بیماری‌های مغزی را در آینده تا پنجاه درصد کاهش می‌دهد.

مطالب
بیشتر