فواید ورزش هوازی
زمان مطالعه: 3 دقیقه
فواید ورزش هوازی
زمان مطالعه: 3 دقیقه


صرف نظر از سن، وزن یا توانایی ورزشی، فعالیت هوازی برای شما مفید است. فعالیت هوازی فواید زیادی برای سلامتی دارد. همانطور که بدن شما با تمرینات هوازی منظم سازگار می‌شود، قوی‌تر و متناسب‌تر خواهید شد.

در ابتدا بهتر است بدانید که ورزش هوازی چیست.

ورزش هوازی چیست؟

تصور کنید در حال ورزش کردن هستید. از شدت فعالیت عرق می‌کنید، به سختی نفس می‌کشید، قلب‌تان تاپ‌تاپ می‌‌کند و خون در رگ‌ها شما در جریان است تا برای ادامه‌ فعالیت به عضله‌ها اکسیژن برساند و شما بتوانید مدت بیشتری به فعالیت ورزشی خود ادامه دهید. به این گونه ورزش‌ها هوازی (یا در اصطلاح کاردیو) می‌گویند.

به عبارت دیگر، هر گونه ورزشی که فعالیت قلب، ریه‌ها و عضلات شما را زیاد کند تا شما مدت زمان بیشتری به ورزش ادامه دهید، هوازی (کاردیو) محسوب می‌شود. مهم نیست افزایش ضربان قلب و تنفس از چه طریقی باشد: دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا و غیره. در ادامه به بررسی مکانیسم‌های ورزش‌ هوازی می‌پردازیم که عبارتند از: نقل و انتقال و مصرف اکسیژن، نقش قلب و عضلات.

حقایقی درباره ورزش هوازی

  • ورزش هوازی که به آن «کاردیو» یا «ایروبیک» (به معنای با اکسیژن) هم می‌گویند، ورزشی است که در آن، خونِ اکسیژن‌دار توسط قلب پمپاژ می‌شود تا اکسیژن به تمام عضلاتِ در حال فعالیت برسد.
  • ورزش هوازی سبب افزایش ضربان قلب و تنفس برای مدت نسبتا طولانی می‌شود. بر عکس، ورزش غیرهوازی (بدون اکسیژن) فعالیتی است مانند دو سرعت یا وزنه‌برداری که سبب می‌شود عضلات به صورت ناگهانی تحت فشار شدید قرار بگیرند و شما به سرعت از نفس بیفتید.
  • نمونه‌های ورزش‌های هوازی عبارتند از: دستگاه‌های ورزشی هوازی (کاردیو)، رکاب زدن، دویدن، شنا کردن، پیاده‌روی، کلاس‌های ورزشی هوازی، اسکی‌ صحرایی و کیک‌بوکسینگ، البته انواع بسیار دیگری هم وجود دارند.
  • اگر شدت انجام ورزش‌ هوازی بیش از حد بالا باشد، به ورزش غیرهوازی تبدیل می‌شود. به عبارت دیگر، تفاوت بین ورزش‌ هوازی و غیرهوازی در شدت انجام آنها است.
  • نه تنها به تناسب اندام کمک می‌کند، بلکه مزایای شناخته‌شده‌ای برای سلامتی جسمی و روحی دارد.
  • ورزش هوازی به جلوگیری یا کاهش احتمال ابتلا به برخی از سرطان‌‌ها، دیابت، افسردگی، بیماری‌های قلبی‌ عروقی و پوکی استخوان کمک می‌کند.
  • برنامه‌ باید ساده، عملی و واقع‌بینانه باشد. می‌توان از تجهیزات خاص استفاده کرد، اما استفاده از این تجهیزات برای انجام ورزش‌های هوازی ضروری نیست.
ورزش هوازی چیست؟

ورزش هوازی استقامت بدن را افزایش می‌دهد

یکی از جنبه‌های مثبت ورزش هوازی این است که استقامت بدن را افزایش می‌دهد؛ آیا تا به حال وقتی از پله ها بالا می‌روید کمی نفس نفس می‌زنید ؟ این کمبود بنیه است. باید ورزش هوازی را به طور مرتب انجام دهید؛ در طول زمان، ظرفیت ریه‌ها افزایش خواهد یافت و متوجه خواهید شد صعود از تپه‌ها و یا پله‌ها برای مدت طولانی مشکل کمتری ایجاد می‌کند و می‌توانید طولانی‌تر راه بروید و کمتر خسته شوید.

ورزش هوازی برای لاغری

به خاطر چیزی که می‌خوریم یا ساختمان بدن، چربی در مناطق ناخواسته بدن جمع می‌شود. بنابراین گزینه بسیار خوبی هستند با این وجود، مهم است به خاطر داشته باشیم از دست دادن چربی موضعی نیست و بسیار زمان خواهد برد که در برخی مناطق دیده شود، بنابراین باید بدانیم که باید ثابت قدم و صبور باشیم. ممکن است وزن را از شکم کم کنید، اما ممکن است قادر به دیدن آن نباشید تا زمانی که چندین ماه ورزش هوازی را به طور منظم با یک رژیم غذایی سالم انجام دهید.

با شرکت کلاس‌های آنلاین می‌توانید انواع ورزش‌های هوازی را در خانه انجام دهید.

بیماری‌های قلبی عروقی

فهرست مطالعات انجام شده روی تأثیر ورزش هوازی در پیشگیری و کاهش وقوع بیماری‌های قلبی عروقی آنقدر زیاد است که کل این مقاله و احتمالا پنج مقاله‌ دیگر را باید به بررسی آن‌ها اختصاص داد. در یکی از مهم‌ترین این مقالات با حضور بیش از ۱۳۰۰۰ زن و مرد شرکت‌کننده ثابت شد، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی‌-عروقی در افرادی با حداقل سلامت جسمانی بسیار بیشتر است و در برخی موارد، مقدار این ریسک در مقایسه با افراد سالم، دو برابر است.

ورزش‌های هوازی به روش‌های مختلفی به پیشگیری از بیمارهای‌ قلبی کمک می‌کنند. دو مورد از مهم‌ترین مزایای این ورزش‌ها، کاهش فشار خون و مطیع‌تر کردن رگ‌های خونی است (مطیع‌تر کردن یعنی سفت‌شدگی کمتر رگ‌های خونی و پایین آمدن احتمال تجمع چربی و بسته شدن رگ‌ها). این یافته‌ها تا کنون بارها و بارها اثبات شده‌اند.

انواع ورزش‌های هوازی:

جنبه مثبت دیگر این است که انواع مختلفی دارد می‌توانید هر کدام را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید، و از این رو تنها چیزی است که به شما انگیزه می‌دهد؛

در لیدی‌پاد می‌توانید کلاس منحصربه‌فرد با علایق و وضعیت بدنی خودتان را انتخاب کنید. از اسپینینگ گرفته تا زومبا و بادی ریتم.

از دیگر فواید ورزش‌های هوازی می‌توان به فواید آن برای سلامت روان اشاره کرد:

وقتی ورزش می‌کنیم، اکسی توسین آزاد می‌شود، که ما را آرام، و باعث احساس شادی می‌شود. در نتیجه ورزش روزانه برای سلامت ذهن بسیار مفید است.

این کار همچنین به افزایش اعتماد به نفس شما و یا حفظ آن در سطح سالم کمک خواهد کرد به همین دلیل است که ورزش به شدت برای کسانی که اوقات سختی دارند و یا از افسردگی رنج می‌برند توصیه می‌شود. اگر از اضطراب و یا حتی دندان‌ قورچه رنج می‌برید، می‌تواند به شما کمک کند.

مطالب
بیشتر